24 березня щорічно відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Він започаткований Всесвітньою організацією охорони здоров’я і приурочений до дня, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.
Туберкульоз є актуальною проблемою для багатьох країн сучасного світу. Невипадково медикам доводиться констатувати значну захворюваність на туберкульоз і направляти значні сили на боротьбу з нею. В недалекому минулому захворюваність на туберкульоз залежала від показників соціального середовища, в якому живе людина. Недарма туберкульоз називають хворобою бідних. На сучасному етапі туберкульозом хворіють люди різних статків та різного соціального статусу. Найбільш поширеним є легеневий туберкульоз, але патологічний процес нерідко охоплює інші органи і системи, зокрема, опорно- руховий апарат. Місто Вінниця не є винятком. За 2018 рік в м. Вінниці вперше виявлено 8 пацієнтів з активним туберкульозом кісток та суглобів, з яких двоє дітей.

Туберкульоз кісток і суглобів є лідером серед всіх випадків позалегеневої локалізації хвороби. При цьому найчастіше доводиться зустрічатися з ураженням хребта, тазостегнового і колінного суглобів. Для того, щоб кожна людина могла орієнтуватися в проблемі, варто докладніше розглянути основні моменти розвитку захворювання та його проявів.

Туберкульоз є специфічною інфекцію, яка викликається мікобактерією туберкульозу. В організм людини вона потрапляє повітряно-крапельним, рідше аліментарним (з їжею) шляхом. Як правило, зараження відбувається від хворої людини. Розвитку туберкульозу кісток та суглобів сприяють наступні чинники:

погані побутові умови;
незбалансоване харчування;
важка фізична праця;
важка фізична праця;
важка фізична праця;
тривалий контакт з бактеріовиділювачем;
переохолодження;
захворювання, які призводять до зниження імунітету (цукровий діабет, виразкова хвороба різних відділів шлунково-кишкового тракту, ВІЛ-інфекція, хронічні захворювання кісток та суглобів та інші);
травма кісток та суглобів.
Після потрапляння в організм людини мікобактерії туберкульозу розвивається первинна імунологічна реакція організму до інфекції. Якщо імунітет досить сильний, то мікобактерії туберкульозу не поширюються, а локалізуються в лімфатичних вузлах. Там вони можуть перебувати в неактивному стані дуже тривалий час, не викликаючи жодних відхилень в стані здоров’я людини.
Туберкульоз кістково-суглобової системи, в класичному варіанті, має виключно вторинний характер. Це означає, що він часто розвивається в результаті бактеріального поширення збудника з первинного вогнища, розташованого в лімфатичних вузлах або легенях, а також може з’явитися і у вигляді рецидиву (повернення) інфекції (після виліковування туберкульозу легень). Сьогодні часто зустрічаються випадки виявлення пацієнтів з туберкульозом кісток та суглобів без первинного вогнища туберкульозу в легенях або у поєднанні активного туберкульозу легень та туберкульозу кісток та суглобів. Такому розвитку подій сприяють зниження активності імунітету, надмірне навантаження на скелет та травми.

Кожне захворювання має свої ознаки. Туберкульоз кісток та суглобів — не виняток. При ураженні туберкульозом опорно-рухового апарату спостерігаються не тільки локальні прояви (в ділянці кісток та суглобів), але і загальні прояви інтоксикації. До останніх слід віднести:

підвищена загальна слабкість, втома;
незначне підвищення температура тіла;
підвищена пітливість;
зменшення апетиту, зниження маси тіла;
поганий сон.
Як правило, такі ознаки характерні для дітей, а у дорослих вони виражені досить слабко або зовсім відсутні. В основному вони з’являються на ранніх стадіях туберкульозу кісток та суглобів.
Загальні прояви хвороби неспецифічні, тому вимагають диференційної діагностики з іншою патологією. Також слід пам’ятати, що захворювання має тенденцію до загострень.

Початок кісткового ураження туберкульозом протікає практично непомітно. Пацієнти рідко звертають увагу на почуття дискомфорту або тяжкості в хребті, втому після навантаження, слабко виражений біль в суглобах, які зникають після відпочинку. В подальшому прояви хвороби посилюються. Виникає сильний біль в спині або суглобах. Посилюються ознаки загальної інтоксикації. У пацієнтів страждає хода, з’являється кульгавість. А остання фаза захворювання характеризується появою різних деформацій, обмеженням рухів в суглобах, а загальний стан пацієнтів покращується. Останнім часом, збільшується кількість пацієнтів з туберкульозом кісток та суглобів з не великою кількістю проявів, або з проявами інших захворювань опорно-рухового апарату.

Рання діагностика і своєчасне лікування дозволить не допустити прогресу хвороби і відновити функцію уражених відділів скелету. В іншому випадку висока ймовірність інвалідизації пацієнтів. Допомога пацієнтам з підозрою або виявленим туберкульозом кісток та суглобів надається виключно в протитуберкульозних закладах лікарями ортопедами. В м. Вінниці така спеціалізована допомога надається в протитуберкульозному диспансерному відділені КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1», яке розташоване по вул. Мічуріна, 34 .

Лікар ортопед-травматолог Шевчук Ю.В.
КНП «Вінницька міська клінічна лікарня №1» протитуберкульозного диспансерного відділення
роб. тел. — 56-25-11; 67-30-70