Шкідлива звичка
Шкідлива звичка — це властивість поведінки людини та залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріш вона контролює її. Варто лише сформуватися шкідливі звичці і вона керує людиною. Відповідно на це йде частина її грошей, її часу, її енергії, на збиток чомусь більш корисному. Людина втрачаєте самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я. Деяких це врешті-решт убиває. Тому варто не піддаватися під вплив шкідливих звичок, або знайти в собі сили і побороти їх заради свого здоров’я.

Тютюнопаління — одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, сама найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. За даними ВООЗ в світі понад 1,1 млрд. людей, що мають цю шкідливу звичку.

Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб.

Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

 

В організмі людини немає жодного органу або системи, на які б шкідливо не впливав тютюновий дим і його складові частини
центральна нервова система
Центральна нервова система курця знаходиться в стані постійної напруги через збудливий вплив нікотину. Але при цьому до неї прибуває менше крові (через спазм мозкових судин), а також вміст у ній кисню, необхідного для підтримки активної діяльності мозку, знижений. Але навіть кисень, який надходить до мозку, гірше використовується мозковими клітинами, тому у курця знижена розумова працездатність, послаблюється пам'ять, страждають вольові якості. Крім того, він відчуває підвищену дратівливість, у нього порушено засинання і часто відзначаються головні болі.

дихальні шляхи
Вживання тютюну відбувається через органи дихання. Тому перш за все страждає легенева система: повітряні шляхи і легенева тканина.
Легені у 80% курців чорного кольору. Якщо починати курити у віці 12-13 років, то у 67% у тридцятирічному віці можна мати таке захворювання як емфізема легенів.
Тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів.
Потрапляючи в дихальні шляхи, тютюновий дим згубно діє на всю дихальну систему. Шкідливі речовини, що містяться в тютюновому димі, викликають подразнення слизових оболонок порожнини рота, носа, гортані, трахеї і бронхів. В результаті розвивається хронічне запалення дихальних шляхів, частіше виникають застудні захворювання, ангіни та інші порушення стану мигдаликів. Після куріння на 20 хвилин загальмовується функція дрібних війок слизової оболонки дихальних шляхів, які своїм швидким мерехтінням виганяють шкідливі речовини, які потрапили сюди і осіли на слизовій. Тривале куріння призводить до подразнення голосових зв'язок і звуження голосової щілини, через що змінюється тембр і забарвлення вимовлених звуків, голос втрачає чистоту і звучність, стає хриплим. Типова прикмета курця — кашель з виділенням слизу темного кольору, особливо вранці. Кашель викликає розширення легенів через зниження їх еластичності і здатності спадати на видиху. Все це провокує розвиток задишки і утруднює дихання. Тривале хронічне запалення дихальних шляхів і легенів приводить до зниження їх опірності і розвитку гострих і хронічних захворювань, наприклад запалення легенів, бронхіальної астми, хронічного обструктивного захворювання легень.

система кровообігу
У людини, яка палить систематично, розвиваються багато захворювань системи кровообігу: підвищений артеріальний тиск, порушення мозкового кровообігу і діяльності серця аж до інфаркту міокарда та ін.
Частота серцевих скорочень під час куріння зростає на 10-18 ударів в хвилину і відновлюється лише через 15-20 хвилин. Якщо врахувати, що наслідки викурювання однієї цигарки зберігаються протягом 30-40 хв. після припинення куріння, то це означає, що, викурюючи щопівгодини нову сигарету, курець тримає систему кровообігу в стані постійної напруги. Наприклад, за добу його серце робить до 10-15 тисяч зайвих скорочень.
Надзвичайно шкідливе куріння для хворих на ішемічну хворобу серця. Одною з причин є те, що при курінні звужуються артерії і погіршується кровотік. До серця поступає менше кисню і поживних речовин, утруднюється видалення продуктів метаболізму. Іншою причиною є те, що оксид вуглецю з сигаретного диму проникаючи в кров, зв'язується з гемоглобіном, замінюючи кисень. Третя причина — нікотин та інші речовини тютюнового диму знижують скорочення міокарда, зменшуючи кровотік і постачання кисню та інших поживних речовин всіх органів, в тому числі міокарда. В результаті толерантність до фізичного навантаження знижується — напади стенокардії виникають при менш інтенсивному і тривалому фізичному навантаженні.
Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх хто палить частота скорочень частіша у 2-2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно скоріш зношується. У 12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, звуження судин. До 40% усіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов'язані з палінням сигарет.

шлунково-кишковий тракт
З рота курця неприємно пахне, язик обкладений сірим нальотом, що є одним з показників неправильної діяльності шлунково-кишкового тракту. Подразнюючи слинні залози, нікотин викликає посилене слиновиділення. Курець не тільки спльовує зайву слину, але і проковтує її, посилюючи шкідливий вплив нікотину на травний апарат. Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють у шлунок, цим самим викликаючи виразку шлунку (у 10 разів частіше) ніж у тих осіб, що не вживають тютюну.
Відбуваються і інші зміни в стані органів ротової порожнини: руйнування емалі зубів, розвиток карієсу і поява жовтого нальоту на зубах, кровоточивість ясен. Під час куріння судини шлунку звужуються, кількість шлункового соку підвищена, а його склад змінений; апетит знижується, а травлення гальмується (саме тому при відчутті голоду курець хапається за цигарку). В результаті всі ці причини часто призводять до розвитку виразкової хвороби шлунку. Тютюновий дим знижує гостроту нюху і смакових відчуттів, тому курці нерідко погано розрізняють смак солодкого, солоного, гіркого, кислого.

інші наслідки і ускладнення
У чоловіків, які палять 25-40 років сексуальна активність вдвічі нижче, ніж у некурців.
Найбільше страждає від тютюнопаління репродуктивна функція людини.
Згідно досліджень англійських вчених 120 тисяч англійців у віці від 30 до 40 років стали імпотентами саме через тютюновий дим.
У сім'ях де вживали тютюн під час вагітності — природжені каліцтва у дітей трапляються вдвічі частіше, народжуються неповноцінні та мертвонароджені діти та викидні. Особливо до 70% природжених вад та дефектів обличчя.
Матері які палили під час вагітності мають дітей з відхиленою від норми поведінкою, ці діти гірше вчаться в школі і частіше розпочинають вживання наркотичних препаратів. Куріння під час вагітності збільшує ризик викиднів, знижує масу тіла новонароджених, збільшує частоту внутрішньоутробних випадків смерті плоду, є причиною гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини.

Пасивне куріння
Лише 25% тютюнового диму надходить в легені курця, інші 75% отруюють повітря, завдаючи шкоди оточуючим, — це явище отримало назву «пасивного куріння». Небезпечна для здоров'я людей, які не курять, концентрація тютюнового диму в повітрі закритих приміщень створюється при викурюванні всього лише кількох цигарок, тому члени сім'ї, в якій курить лише одна людина, пасивно «викурюють» до 10 цигарок на добу. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей.

 

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця

Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини. Він містить нікотин і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин. Тютюновий дим, крім нікотину, містить чадний газ, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон, сірководень, вуглекислоту, аміак, ефірні масла і концентрат з рідких і твердих продуктів горіння і сухої перегонки тютюну, так званий тютюновий дьоготь. В останньому міститься близько сотні хімічних сполук речовин, в тому числі радіоактивний ізотоп калію, миш’як і ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів — канцерогенів, хімічних речовин, вплив яких на організм може викликати рак.

sigareta

Біля третини загальної токсичності тютюнового диму складає нікотин. Це масляниста прозора рідина з неприємним запахом і гірким смаком.

Нікотин є наркотиком — саме він викликає пристрасть до тютюну і є однією з найнебезпечніших рослинних отрут.

Для людини смертельна доза нікотину складає від 50 до 100 мг, або 2-3 краплі, — саме така доза і надходить у кров після викурювання 20-25 цигарок (в одній сигареті в середньому 0,5 мг). Курець не гине тому, що така доза вводиться поступово, не в один прийом, але протягом 30 років він викурює приблизно 20000 цигарок, поглинаючи в середньому 800 г нікотину, кожна частка якого завдає невиправної шкоди здоров'ю.

Нікотин відноситься до нервових отрут. В експериментах на тваринах і спостереження над курцями дозволили встановити, що нікотин в малих дозах збуджує нервові клітини, сприяє підвищенню частоти дихання і серцебиття, порушенню ритму серцевих скорочень, виникнення нудоти і блювання. У великих дозах він гальмує, а потім паралізує діяльність клітин ЦНС. Розлади нервової системи проявляються зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам'яті. Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, викликаючи спазм судин, підвищення артеріального тиску та частоти серцевих скорочень. Згубно впливаючи на статеві залози, він веде до розвитку у чоловіків статевої слабкості — імпотенції.

Монооксид вуглецю (чадний газ, СО) при надходженні і організм викликає кисневе голодування, тому що порушує здатність еритроцитів переносити кисень від легень до всіх органів і тканин, через що у людини виникає задишка. При курінні регулярне надходження СО в організм веде до зниження можливостей дихальної системи і до обмеження фізичної активності. Саме тому при курінні мозкові клітини отримують менше кисню, і розумова працездатність знижується. Зрозуміло, що куріння також несумісне із заняттями фізичною культурою і спортом.

Тютюновий дьоготь є надзвичайно сильним канцерогеном. Після викурювання цигарки його добре видно на фільтрі у вигляді коричневого нальоту. Але, викурюючи в день по пачці навіть так званих «легких» цигарок (в яких вміст тютюнового дьогтю знижений), за рік людина вводить в свій організм до 700-800 г тютюнового дьогтю. Тому не дивно, що рак губи у курців зустрічається у 80 разів, легень у 67 разів, а рак шлунка — у 12 разів частіше, ніж в осіб, що не курять. Саме тютюновий дьоготь має найбільш руйнівний вплив на піднебінні мигдалики, руйнуючи їх клітини і викликаючи розвиток тонзиліту і більш часті ангіни.
Кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина від регулярного паління тютюну.
Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини помре понад 10 000 000 людей.
Розвинені країни 76% тютюну експортують. При цьому вирощують дуже дешевий та неякісний тютюн. Сигарети з цього тютюну завозять в Україну та інші слаборозвинуті країни.

 

Лікування
За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ), із тютюновим димом пов’язано близько 90% всіх випадків раку легенів і 25% серцево-судинних захворювань — основних причин смертності в країні, а крім того, 75% хронічних бронхітів, імпотенція і безліч інших недуг. Тому в усьому світі і приймаються всілякі конвенції з боротьби із сизим змієм. Поки що в антитютюновій війні наша держава терпить поразку.
В Україні порятунок тих, що палять — справа рук самих курців: медиків, що займаються виведенням із нікотинової залежності, в поліклініках немає; рано чи пізно дорога приводить курця в приватні медклініки, де вони і одержують допомогу. Як правило, щоб розпрощатися з нікотином, достатньо 3—5 відвідин фахівця протягом місяця. Якщо один візит в середньому по Києву коштує 120—150 грн., то означає, "відкупитися" від шкідливої звички можна за 480—750 грн. Крім того, після того, як ви кинули, близько тижня може турбувати синдром відміни нікотину. Його лікування — ще близько 150 грн.

Що ж пропонують в клініках? ЯКЩО ПОТРІБНО КИНУТИ ПАЛИТИ
ГЕШТАЛЬТ-ТЕРАПІЯ
У чому суть? Психотерапія, направлена на усвідомлення причини, що примушує людину братися за сигарети і знищення цього комплексу шляхом іквідації цієї причини або зміну ставлення до неї. Скільки потрібно сеансів. 3—5 сеансів. Вартість. Один сеанс коштує 120—150 грн. Кому підійде. Тим, хто любить "копатися" в собі;
КОДУВАННЯ
У чому суть? Лікування складається з двох частин. На першій психотерапевт готує людину до відмови від тютюну. Якийсь час людина вариться в своїх думках, потім приходить на другий сеанс, де фахівець і програмує на зникнення потягу. За бажанням пацієнта програма кодування тютюнової залежності складається на будь-який термін. До сеансу необхідно протягом 24 годин не палити. Скільки потрібно сеансів. 1—2 сеанси. Вартість. 130—150 грн. Кому підійде. Людям емоційного складу.
ГІПНОЗ
В чому суть? Людина вводиться в глибокий транс і в цьому стані їй в підсвідомість забивають думку про відсутність потягу до тютюну. Скільки потрібно сеансів. Один. Вартість. Близько 200 грн. Кому підійде. Тільки тим, на кого решта всіх психотерапевтичних методів не подіяла. В першу чергу пробувати його не рекомендується.
ЯКЩО МУЧИТЬ НІКОТИНОВА "ЛОМКА" — ЛІКИ
У чому суть? Людина приймає пігулки, жує жувальні гумки або наклеює пластири, що містять знижену дозу нікотину або нікотиноподібні речовини, що "обманюють" обмін речовин людини, оскільки ніби вона покурила. Скільки днів потрібно лікуватися. В середньому — 10 днів. Вартість. Ліки на один прийом — близько 30 грн.
ГОЛКОРЕФЛЕКСОТЕРАПІЯ
У чому суть?. Завдяки спеціальній методиці на тілі людини активізуються крапки, що відновлюють вироблення речовин, дефіцит яких має тютюнозалежна людина. Скільки потрібно сеансів. 1—2. Вартість. Один сеанс коштує 150—170 грн. Не варто зневірятися, якщо бажане не вийшло і стався зрив. "Ті, хто хоче кинути палити, не завжди досягають результату з першого разу. — каже Головний лікар Київського міського центру здоров`я Отто Стойка.— в більшості випадків повне позбавлення від шкідливої звички стається тільки з 3—4 разу. Але якщо ви протрималися місяць, потяг зникне.
Спосіб "перебору" потрібно узяти на замітку батькам, охочим відучити чадо палити. Правильно ця процедура проводиться так: застукавши на гарячому, узяти сина (дочку) за руку, відвести в затишне місце і примусити палити у вашій присутності сигарету за сигаретою. Фрази для озвучування процесу: "Пали, пали, напалюйся", "Тепер ти зрозумів? Щоб більше ніколи!" і т.п.
Чим може помогти наша лікарня? Консультацією психіатра у випадках залежності від тютюну, які не вдалося здолати самостійно. З грудня 2018 року в штатний розпис вводиться лікар психіатр.